69 noktaya ‘Taşkın Erken Uyarı Sistemi’ kurulacak

69 noktaya ‘Taşkın Erken Uyarı Sistemi’ kurulacak
banner13
banner3

Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerini kapsayan Batı Karadeniz bölgesine DSİ tarafından 69 Taşkın Erken Uyarı Sistemi kurulacağı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre Kastamonu’ya 29 istasyon kurulacağı belirtildi.

DSİ 23.Bölge Müdürlüğü yetkileri, 23. Bölge sınırları içerisinde yer alan yerleşim yerlerinden geçen ve taşkın riski olan akarsuları araştırarak, uygun olan yerlere gözlem istasyonlarının kurulmasına karar verildiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, toplamda 69 adet noktada gözlem istasyonlarının belirlendiğinin altını çizdiler.

Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan başka ilimiz Kastamonu olmak üzere Bartın, Karabük ve Zonguldak illerinde belirlenen 69 noktaya tüm erken uyarı sistemlerin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildiği açıklamada: " Son yıllarda küresel iklim değişkenliğinin etkileri ülkemizde de hissedilmeye başladı. Bu iklim değişkenliği sonucunda noktasal yağış miktarları oldukça artmakta ve taşkınlara sebep olmaktadır. Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde son iki yılda yaşanan sel felaketleri bu durumu ispatlar niteliktedir. Yaşanan doğal afetler sonucunda çok sayıda can ve mal kaybı meydana gelmiştir. Bu nedenle Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde bulunan Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak illerinde taşın erken uyarı sistemi kurulması için 69 adet nokta yapılan etüt ver değerlendirmeler sonucunda tespit edilmiştir. 69 adet istasyondan 15'i Zonguldak'a 13'ü Bartın'a, 12'si Karabük ve 29'u da Kastamonu'ya kurulması planlanmaktadır. Bugün itibari ile 42 istasyonun kurulumu tamamlanmış olup çalışmalar devam etmektedir. Taşkın Erken Uyarı Sistemi, tespit edilen dere veya çayda su seviyesinin anlık olarak izlenmesi ve kritik seviyelerde operatörlerimize uyarı vererek yerleşim yerlerindeki vatandaşların dere yataklarında uzaklaşmasını sağlayarak can ve mal kaybının önlenmesidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER