62 yabancı gazeteciye İnebolu Tanıtımı

“2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında BYEGM tarafından düzenlenen programla 62 yabancı gazeteciye İnebolu tanıtıldı.

62 yabancı gazeteciye İnebolu Tanıtımı
banner3

“2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında BYEGM tarafından düzenlenen programla 62 yabancı gazeteciye İnebolu tanıtıldı.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’nun tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM) düzenlenen geziye 62 gazeteci katıldı.

Kastamonu genelinde ilk ilçe ziyaretini İnebolu'ya gerçekleştiren 62 yabancı gazeteci ve beraberindekiler Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy ve eşi Özge Atasoy tarafından Türk Ocağı binası önünde karşılandı.

Türk Ocağı binasını ilgiyle gezen yabancı gazetecilere İnebolu tarihi ve milli mücadeledeki önemi anlatıldı. Türkçe bilmeyen turistlere ise Kaymakam eşi Özge Atasoy tercüme yaptı. Gazeteciler ilçe Kaymakamı A. Atakan Atasoy'a merak ettikleri soruları sordu.

Türk Ocağı ziyareti sonrası yabancı gazetecilere İstiklal Madalyası rölyefi ve hediye çantası takdim edildi.

62 yabancı gazeteci ve beraberindekiler daha sonra İnebolu Belediyesi Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesini ziyaret ettiler. Müzeyi hayranlıkla gezen ve bol bol fotoğraf çeken turistlere müze çıkışı Başoğlu Pastanesi tarafından İnebolu tahin helvası da ikram edildi.

Kaymakam Atasoy, gazetecilere yaptığı açıklamada 62 yabancı basın mensubunun Kastamonu'da ilk ziyaretlerini İnebolu'ya yaptıklarını belirterek "Amacımız ülkelerine gittikten sonra farklı aktörler aracılığıyla ilçemizin tanıtımını kazanım sağlamış olduk.  Ülkelerine gittiklerinde İnebolu'muzu anlatacaklardır. İnebolu bu ziyaretten ziyadesiyle kazançlı çıkacaktır. Misafirlerimizin başımızın üzerinde yeri var, onları ilçemizde ağırlamaktan çok memnun olduk. Kendilerini bir gün yatılı olarak da ağırlamak istiyoruz. İnebolu'nun misafirperverliğini tüm ulusal ve uluslararası basın mensuplarımız da gördü. Kendilerine teşekkür ediyorum. Eşime de tercümanlığından dolayı teşekkür ediyorum."

Ziyarete, Basın Yayın Enfarmasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Habib Kaya, Özbekistan, Suudi Arabistan, Tunus, Moldova, Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Cezayir, Filistin, Hırvatistan, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan gibi ülkelerden gazeteciler katıldı.