'ZİNCİRLER KAR LASTİĞİNİN YERİNİ TUTMAZ'

'ZİNCİRLER KAR LASTİĞİNİN YERİNİ TUTMAZ'
banner3

Geçtiğimiz yıl tüm araçlar için çıkmasına rağmen, bölgelere göre mevsimsel değişiklikler nedeniyle esnetilen kış lastiği uygulaması zorunluluğu, bu yıl da sadece ticari ve yük taşımacılığı yapan araçlarda zorunlu hale getirildi.

Uygulamaya göre hava şartlarının ağırlığına göre şehir içinde zorunluluk bulunmazken, şehirler arası trafikte yine hava şartlarına göre kış lastiği ve zincir zorunluluğu uygulanabilecek. 1 Aralık 2018 -1 Nisan 2019 arasında devam edecek uygulama tüm araçları kapsarken, uygulamanın zorunlu olduğu alanlarda aracına kış lastiği taktırmayan sürücülere para cezası ve ceza puanı verilecek.

İlçemizde Özlüler Otomotiv yetkilisi Emre Özlü, lastiğin araçların adeta hayatı olduğunu, sürücülerin araçlarına binmeden önce mutlaka lastiklerini kontrol etmeleri gerektiğini söyledi. 

Özellikle vakumlu lastiklerin çıkması ile birlikte, yaz ve kış lastiklerinin bakımının yapılması ve mevsim lastiklerini takılmasının hem can hem de araç güvenliği açısından önemli olduğunun altını çizen Özlü, araç sahiplerine Kasım ayı bitmeden ve kar yağmadan araçlarına bakım yaptırmaları gerektiğini söyledi. Kış aylarının yaklaşması nedeniyle, araçların donmaması için radyatörlerin antifriz bombelerinin ölçülmesi gerektiğini, motor ayarlarının yapılması gerektiğini dile getiren Özlü, can ve araç güvenliği için bu hazırlıkların yapılması gerektiğini dile getirdi. 

''LASTİK DEĞİŞİMİNE TALEP YOĞUN''
Özlüler Otomotiv yetkilisi Emre Özlü, lastik değişiminin kış mevsiminde yaşanabilecek kazaların önüne geçtiğini vurguladı. Artık insanların bu konuda daha bilinçli olduğunu da belirten Özlü , ''Kış lastiği, araçların kaymaması ve trafik kazalarına karışmaması açısından çok önemli. Bu sene çok büyük bir yoğunluk var. Ben bunu sürücülerin daha çok bilinçlenmelerine bağlıyorum. Ticari gruptaki taşıtlar zaten mecburiydi fakat diğer gruptaki araçlardan da lastik değişimine yoğun talep var.'' dedi.

''ZİNCİRLER KAR LASTİĞİNİN YERİNİ TUTMAZ''
Kar lastiğinin alternatif çözümlerden daha etkili olduğunu da kaydeden Özlü, ''Taşıt kullanıcılarının yaptığı ilk hata kar lastiği yerine zorunlu alanlarda zincir kullanabilecekleri fikri ile lastiklerini değiştirmemeleri. Zincirler kar lastiğinin yerini tutmaz. Zincirin arabaya verdiği zarar çok fazla. Arabanın alt takımını tamamen bozuyor bu yüzden zincir sadece yoğun karlı ve buzlu alanlarda kullanılabilir. Yalnızca bu alanlara girerken zincirleri takıp, asfalta çıktığımızda çıkartmak gerek. Lastik taktığımızda her türlü alanda gidebiliyorsunuz. Kar Lastiği bu açıdan daha kullanışlı ve daha avantajlı.'' ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Emre Özlü, "Bize gelen müşterilerimizin bazılarına lastiğin değişmesi gerektiğini söylüyoruz. Onlar da canlarını önemsediği için kötü lastikleri hemen değiştiriyor. Ama bazı müşterilerimiz lastiğin durumu çok kötü olmasına rağmen değiştirmemekte ısrar ediyor. Ben buradan bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İnsanlar araçlarının lastiklerini daima kontrol etsinler, hatalı lastikleri kesinlikle kullanmasınlar. Kışın kesinlikle ve kesinlikle kar lastiği mecburiyeti vardır. Vatandaşlarımız kar lastiklerini zamanı geldiğinde taktırsınlar, zamanı gelince de tekrar söktürüp yazlık lastiklerini taktırsınlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER