Soylu'dan flaş "kaymakam" açıklaması

Soylu'dan flaş "kaymakam" açıklaması
banner13
banner3

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görevden uzaklaştırılan kaymakamlar ile ilgili olarak canlı yayında açıklamalarda bulundu. Aralarında İnebolu Kaymakamı Yasin Yunak'ın da yer aldığı görevden alınan kaymakamlarla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Görevden alınan kaymakamlarla ilgili hem eksik ve yanlış bilgili ile yapılan maksatlı yorumların tamamı yalandır" ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklaması şöyle:

"Burada yeri gelmişken özellikle son günlerde gündeme gelen bir konuyla ilgili olarak da kamuoyumuzu bu vesileyle bilgilendirmek isterim. Kısa bir süre önce 4 Eylül tarihinde 58 mülki idare amirinin FETÖ soruşturmaları çerçevelerinde açığa alındı. Bunların 31'i kaymakam, 17'si vali yardımcısı, 9'u hukuk müşaviri 1 tanesi de mülkiye müfettişiydi. Gerek ana akım medyada gerekse sosyal medyada bazı mahfiller yaşanan bu gelişmeyi yeni atanan kaymakamların içinde FETÖ'cüler tespit edildiği ve nedamet getiren FETÖ'cülerin tekrar atandığı şeklinde bir süredir gündemde tuttukları saçma iddialarına dayanak yapmaya çalıştılar. Hem eksik ve yanlış bilgiyle hem de maksatlı olarak yapılan bu yorumların tamamı yalandır.

"YARGIYA İNTİKAL ETMİŞ VE EDECEK ÇALIŞMALAR VAR"

Yapılan bu işlemin de buna delil olacak hiçbir tarafı yoktur. Olayın aslı şudur, devletin istihbarat birimlerinin FETÖ'ye yönelik olarak uzun süredir devam eden büfe, ankesör, operasyonel hat gibi ayrıca mahrem imam operasyonları gibi istihbari ve daha sonra da yargıya intikal etmiş çalışmaları ve idari soruşturmaları var veya yargıya intikal edecek çalışmaları var.

"YARGI VE İDARİ KARARLARA BAKILARAK UYGULAMA YAPILIR"

Bunlar da bazen isimler geliyor. Biz de dosyasına bakar, soruşturmanın selameti açısından ve idari sürecin gereği bu kişileri önce açığa alırız. Sonrasında soruşturmayı yürüten mahkeme bir karar verir. Bu arada da idari soruşturma tarafımızdan da müfettişlerimiz vasıtasıyla yürütülür. Bazen bu soruşturmaların sonucunda irdelenen kişiyle ilgili soruşturmaya yer olmadığı kararı çıkar. Kimisine beraat kararı çıkar. Kimisi de irtibat ve iltisaklı bulunur ve hukukun gereği yerine getirilir. İdare de bu kararlara göre gerek kendi idari soruşturması ve gerek hukukun yargının aldığı kararlara göre ya kişiyi görevine iade eder ya da tümden ihraç eder, ilişiğini keser. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarda da bu süreç aynen böyle işler."

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER