Denizcilik Lisesi öğrencilerine uygulamalı canlı kalma eğitimi

Denizcilik Lisesi öğrencilerine uygulamalı canlı kalma eğitimi
banner3

Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören geleceğin denizcileri öğrenciler, İnebolu Tersanesi'nde uygulamalı eğitim görüyor.

Piri Reis MTAL (Denizcilik Lisesi), 10. sınıf öğrencileri yaz stajı öncesi Denizde Emniyet ve Denizcilik Teknolojisi ile Denizde Kişisel Canlı Kalma Teknikleri Eğitimleri derslerini uygulamalı olarak İnebolu Limanı'nda tersaneye ait alanda uygulamalı görme fırsatı buluyor.

Piri Reis MTAL ve İnebolu Tersanecilik A.Ş. arasında yapılan protokol ile yaz stajına gidecek olan öğrenciler staj öncesi uygulamalı aldıkları eğitimlerle çeşitli belgelere sahip oluyorlar. Dün de okul öğrencileri belirlenen alanda hazır tutulan filikada uygulamalı ders gördü. Okul yönetim ve öğretmenleri ile İnebolu Tersanecilik A.Ş. klavuz kaptanı Hüseyin Köseoğlu'ndan çeşitli bilgi ve teknikleri alan öğrenciler acil durumda gemiyi terk ederek filika ile gemiden uzaklaşma uygulamasını yerinde gördü. Can yelekleri ve baretleriyle uygulama yapan öğrenciler filikaya binerek liman içerisinde de tur attı.

Piri Reis MTAL Okul Müdürü Mehmet Kösem, gazetemize yaptığı açıklamada okuldan yaz stajına gidecek öğrencilerin öncelikle belirli eğitimleri görerek istenen belgeleri tamamlamaları gerektiğine dikkat çekerek "Denizde canlı kalma eğitimi, yangın eğitimi, ilkyardım eğitimi, personel eğitimlerin tamamlanmış olması gerekir ki bu çocuk bir deniz aracında yaz stajı yapabilmiş olsun. Yaz stajı 10. Sınıfın sonunda ve 11. Sınıfın yaz aylarında yapılır. Bu çocukların ileride deniz hayatına atıldıklarında limana gittiklerinde bir liman cüzdanı yâda açık deniz stajı yapmak istediklerinde eğer Ulaştırma Bakanlığından yetki almışlar ise bir gemiye giriş yapıyorlar gemiye gittiğinde 8 ay staj görüyorlar sınavlara giriyorlar ve bu arkadaşlarımız güverte öğrencileri oluyor. Kaptanlık sınavına girmeye hak kazanmış oluyorlar. Dolayısı ile bizim okulumuzdan mezun olan öğrenci hem bir diploma hem de belgeleri alıyor lise çıkışı bir meslek sahibi olabiliyor." dedi.

Okullarında iki bölüm ile öğrencilerin lise mezunu olması sonrası kolaylıkla iş sahibi olabileceklerine dikkat çeken Kösem, "Okulumuzun 2 tane alanı var gemi inşa bu sahada tersane alanında gemi inşa alanıdır. Burada staj yapıyorlar kaynağın her türlüsünü öğreniyorlar liseyi bitirdiklerinde direkt iş sahibi olabiliyorlar. Diğeri de güverte zabiti olarak 2 alanımız var bugünde burada denizde canlı kalma eğitimi alacaklar. 17 öğrencimiz var burada bu eğitimle alakalı hocamız öğrencilere bilgi verdi şimdide uygulamaya geçeceğiz." şeklinde konuştu.