Kastamonu Barosu Başkanı Av. Özgür Demir Tosya ve İnebolu ilçelerinde Cezaevlerinin yeniden hizmet verebilecek duruma getirilmesini istedi.

Kastamonu Barosu Başkanı Av. Özgür Demir, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un Baro Başkanlıklarını ziyaretinin genel olarak yararlı geçtiğini belirtti ve dile getirilen talepler ve çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Demir’in açıklaması şöyle: “Adalet Bakanı’nın açılış programında ve ziyaretlerinde tüm talepleri titizlikle ve detaylı biçimde ele aldığı, yardımcıları ve Bakanlık Genel Müdür ve bürokratları kanalıyla anında veri toplayarak çözüm yöntemlerinin tartışıldığı bildirildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve beraberindeki heyetin Kastamonu Barosu’nu ziyaretinde genel olarak aşağıdaki konular ele alındı:

– Yeni yayınlanan ve özellikle ceza yargılamasında savunmanın güçlendirilmesinde önemli bir adım olarak değerlendirilen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde yer alan ve özellikle genç avukatların görev üstlendiği CMK kapsamında atanan müdafilere maktu ücrete hükmedilmesi konusunda yaşanan tereddütlerin giderilmesi,

– Adli Yardım Mevzuatına göre Baro tarafından görevlendirilerek görevini yerine getiren avukatlara yapılması gerekli ve yaklaşık son üç yıldır ödenemeyen Adli Yardım Ücreti ödemelerinin yapılması için gerekli çalışmaların yürütülmesi,

KAYMAKAM BAYCAR, İNEBOLU’YA VEDA ETTİ KAYMAKAM BAYCAR, İNEBOLU’YA VEDA ETTİ

– Kastamonu İdare Mahkemesi’nin ve hakim sayısının artırılması,

– Kastamonu Vergi Mahkemesi kurulması,

– Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’nin ve hakim sayısının artırılması,

– Tosya ve İnebolu ilçelerinde Cezaevlerinin yeniden hizmet verebilecek duruma getirilmesi.”

Baro Başkanı Demir, ayrıca, sayılan konuların Bakan ve heyet tarafından özenle ele alınmasından ötürü kendilerine teşekkür ederek, çalışmalara katkı vermeye hazır olduklarını ve çalışmaların takipçisi olacaklarını belirtti.

Diğer yandan Adalet Bakanı Tunç, Kastamonu Barosu Av. Seyfettin Civelekoğlu Konferans Salonu’nda

yazılı “Savunma Adaletin Temelidir” ifadesini okuyarak adalet devletin temeli, savunma da adaletin temeli olduğuna göre; savunma, devletin temelidir diyebiliriz ifadesini kullandı.

Editör: TE Bilisim