19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105’inci yıldönümü ilçemizde Atatürk Anıtı önünde deyim yerindeyse ‘sade bir törenle’ kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği 19 Mayıs, ülke genelinde bir çok yerde stadyumlarda coşku ile kutlanırken ilçemizde kutlama adresi olarak uzun yıllardır stadyum gösterilmiyor.

ANİ FREN KAZAYA NEDEN OLDU ANİ FREN KAZAYA NEDEN OLDU

İNEBOLU İÇİN 19 MAYIS’IN ANLAMI BÜYÜK

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’daki bağımsızlık ateşinin yaktığı Bandırma Vapuru ile seyahatinde Samsun’dan önce İnebolu’ya çıkmak istediği bilinmektedir.

17 Mayıs 1919’da İnebolu açıklarına yanaşan Bandırma Vapurundaki Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki heyet İnebolu’ya çıkmak istese de fırtına buna müsaade etmemiş ve Bandırma Vapuru Samsun’a doğru yoluna devam etmiştir.

Yani Atatürk ve beraberindekiler o gün İnebolu’ya çıkarak Milli Mücadele’nin ateşini İnebolu’dan yakmış olsalardı bugün Samsun değil İnebolu tarih kitaplarında yer alacaktı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da” dediği, Milli Mücadele’nin kalbi olan, İstiklal Madalyalı tek ilçe İnebolu’ya, 19 Mayıs’larda ne denli özel ve coşkulu kutlamalar yakışır.

En son geçtiğimiz 23 Nisan kutlamalarında tribünleri hınca hınç dolduran İnebolu halkının beklentisi de 19 Mayıs kutlamalarının da İnebolu 9 Haziran Stadyumu’nda yapılmasıdır.

Editör: TE Bilisim