Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
CEZAEVİ ERİYOR


Cemal İLYASOĞLU
inebolupostasi@hotmail.com
 
 

SÖZ GİDER YAZI KALIR

CEZAEVİ ERİYOR MAHKUM SAYISI 200 ÜN ALTINA DÜŞTÜ

Cezaevine bulunan yerin beğenilmediği kararının ulaşmasından sonra

Alternatif yer gösterme girişiminin de atılmadığı görülmektedir.

Çözüm yolu olarak, insanları güçlendirmeye odaklandırılmak istendiği görülüyor.

Sanki gizli bir el bütün girişimleri engelledi ve en başa dönüldü.

Cideli vekilin daha önce jeoteknik ve jeofizik raporların olumsuzluğuna rağmen, bakmayın siz raporlara biz ne istiyorsak onu yaparız, biz bakanın direk kendisinden söz aldık burası kapansa bile yenisi yapılacak, şeklindeki açıklamalarının boş çıkmasından sonra,

önce kapanmayacak ama yenisini yapacağız, ardından yeni gösterilen yer(Demirci Köyü Arsası) kabul oluyor, daha sonra orası beğenilmedi, en son da binayı güçlendiririz açıklamalarında ki belirsizlikten sonra gelişenler hiçte iç açıcı değil.

Öyle ki 2015 ten bu yana cezaevi sorununu her dile getirdiğimizde yeni yer bulacağız diye ilan eden ilçe erkleri kendini kabuğun içine çekerek işi seyrine bıraktıklarını cümle alem dile getirmeye başladı.

Üstelik İnebolu Platformunun imza kampanyası ve kapalı salon toplantısı yapma istemi gündemi öne çıkınca, İnebolu Kaymakamlığı tarafından acilen yapılan cezaevi toplantısında belirtilen 280 mahkumun altına düşülürse adım atalım düşüncesinin fos çıktığı da ortada.   

Kurumun bünyesine gelince her geçen gün eriyor. Geçtiğimiz hafta 141 paket ve 29 özel sevkin yapılacağı kararı kurumda ve ilçede soğuk duş etkisi yaptı. Artık insanlar verilen sözlere de vaatlere de endişe ile bakar oldu. Sözler lakırdılar vaatler milletin gözünde fasarya oldu. Kurum içinde ki mahkûm sayısı en son yapılan sevklerden sonra 200 lerin altına inmesi, Milletvekili Murat Demir ve Hakkı Köylü ’nün daha önce söylediği Haziran ve Temmuz başında cezaevinin kapatılacağı açıklamalarını san ki doğruluyor.

Alternatif yer gösterme arayışı olmadığı gibi yer arayacak yetkili de görünmüyor.

Demirci Köyü arsasının kabul göreceği düşüncesi ile boy boy poz vererek haber yaptıracak yer arayan siyasiler, şimdi suskunluğu korumalarının sebebi acaba nedir.

 Diğer taraftan bakıldığında şimdiye kadar olduğu gibi ortada sözden başka bir şey kalmadı.

Ama biz her zaman dediğimiz gibi, Söz gider yazı kalır.

Daha önce kapanmayacak sözlerini veren Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürü’nün ve Bakan’ın yerleri değişti, sözler uçtu gitti.

Sözleri veren Bakanlar Milletvekilleri artık yazıya dökmeliler yapmak istediklerini.  

 

GÜBRE DEPOLARI NE İŞE YARAR

Göller Mevkiinde gübre depoları yıllardır atıl durumda bekliyor

9 yılda en az 19 defa dile getirdiğimiz Sabit Araç Muayene İstasyonu ihtiyacı küllenmeye başladı.

Cezaevinde olduğu gibi TÜVTÜRK’e yer bulma konusu da büyük ihtimal anılarda kalacak.

Sabit Araç Muayene İstasyonu meselesini 2 anlamda ele almak gerektiğini düşünüyorum.

Birincisi işi çözmek ve işi nihai hedefe taşımak

İkincisi ise ipe un sererek siyasi malzeme yapmak ve gol atmak.

Ancak konuya daha önce sayın ilçe başkanına sorduğumuz soru ile başlamak istiyorum.

Sen belediye başkanı olsan TÜVTÜRK’e Sabit Araç Muayene İstasyonu yapması için

“Kurt Köyü Sanayi arsasından mı yer verirsin, Belediyeye ait İskelle altına hazırladığın otel projesi için ayırdığın alandan mı verirsin”.

Tabii ki bu konuda cevap bekledik, gelmedi. Ancak, kendi yönetim kurulu üyesinin gazetesine başka bir haberin arasına sıkıştırılan “ 10 yıldır kendinden başka kime faydan oldu ve on yılda belediyeden isteyemediğini 5 ayda bizden yapmamızı bekliyorlar”.  10 Senede kendilerinden başkasına faydası olmayanlara verecek cevabımız yok.

VERECEK CEVABIMIZ YOK.

Sayın ilçe başkanı sorduğumuz soru Sabit Araç Muayene İstasyonu, Cezaevinin akabi, sanayi köprüsü, ilçenin eğitimi, Kurt Köyü Sanayi arsasının sanayicilere açılması, köylerden yok olan nüfus, turizm ve özel idare yatırımları, gibi ilçeyi ve bu ilçede yaşayan, emek sarfeden, alın teri döken, çocuk okutan  insanların sorunları. Sahsıma verme cevabı, ama kamuoyuna ver.

Siyasette ve devlet yatırımlarında devamlılığın esas olduğunu ilkokula giden çocuklar biliyor. Şunu söylüyorsanız , 21 Ekimden önceki yönetimin ne yaptığı ne yapacağı ne yapmadığı beni ilgilendirmez, ben seçildiğimden sonrakilere bakarım diyorsanız, o halde ilk işiniz yeni hastane binasının önüne gidip fotoğraf çektirmek olmayacak.

Senin fotoğraf çektirmen gereken yer kabul ettirebiliyorsan eğer alternatif olarak gösterebileceğin yerlere ( gösterebiliyorsan eğer)  yapılacak cezaevi binasıdır.

Senin fotoğraf çektirmen gereken yer kabul ettirebiliyorsan eğer Kurt Köyü Sanayi arsasına yapılacak Sabit Araç Muayene İstasyonu binasıdır.

Senin fotoğraf çektirmen gereken yer kabul ettirebiliyorsan eğer EML nin yerleşkesine eğitim kampüsü binasıdır.

Senin fotoğraf çektirmen gereken yer kabul ettirebiliyorsan eğer yıllardır boş duran Göller Mevkiindeki Gübre Depolarının bulunduğu 16 dönümlük alanı TÜVTÜRK’e kabul ettirdikten sonra yapılacak binanın önüdür.

Senin fotoğraf çektirmen gereken yer kabul ettirebiliyorsan eğer Karayolları yerleşkesine Su Ürünleri Fakültesidir, Üniversitenin ek binasıdır,  TOKİ binalarıdır.

Bu arada Göller Mevkiinde yıllardır atıl yatırım yapılmayı bekleyen Tersanenin Sahibi Karavelioğlu’na ait gübre depoları yıllardır hiçbir işe yaramıyor. Burası her hangi bir yatırımcıya çok rahat verilebilir.

Yukarıda söylediğim yerlerde fotoğraf çektirmek için önce işi çözmek ve nihai hedefe taşımak gerekiyor. Bunun için ele alınacak ikinci yola girmemek gerekiyor.

 

 

 Bu yazı 3774 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI