Tomografi Gerçeği

Tosya’ya 64 kesitlik 2014 model İnebolu ve sahile 16 lık 2011 tomografi cihazı…             

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı’nın açıklamaları “tüyler ürpertici”…

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı yeni alınan MR cihazının tanıtımında şunları söyledi; Teknolojide her zaman dün yok yarın vardır. Yeni MR cihazımızla daha kaliteli bir hizmet vereceğiz. Üçüncü basamak bir sağlık tesisine hazırlık anlamında önemli bir adım atmış olduk. Büyükşehirlerde kullanılan en güncel ve en teknolojik bir cihaza sahip olduk”. Yeni cihazla sevklerde ve teşhislerde hata minimuma inecek. “Hastanemiz taşındığında kardiyoloji ve yoğun bakım gibi servisleri tam donanım ile donatılmıştı. Ancak gerek MR olsun gerekse tomografi cihazı olsun eski cihazlardı. Yaş itibariyle de eski bir cihazlardı. Dolayısıyla net ve iyi bir görüntü elde edilemiyordu. Doktorlarımız teşhis ve tedavi anlamında ciddi sıkıntılar yaşıyordu. MR isteklerine eski cihaz yetişmiyordu. Çünkü bazen iyi sonuç çıkmadığı için tekrar sayısı fazlaydı ve sevklere neden oluyordu. Bu cihazla birlikte hem görüntü kalitesini hem de çekim sayısını artırdık. Teşhislerde hata ihtimali minimuma inecek. Şu anda iki adet 16 kesitlik tomografi cihazımız var. Buna ek olarak Eğitim Araştırma Hastanesi olma yolundaki afiliasyon çalışmalarımızı da dikkate alarak 128 kesitlik bir tomografi cihazı getiriyoruz. 16 kesitlik tomografi cihazlarımızdan birisini de İnebolu Devlet Hastanesi'ne göndereceğiz. İnebolu dahil sahil kesimindeki 7 ilçemize o cihazımız hizmet verecek”

Ne anladık İl Sağlık Müdürünün açıklamasından…Doktorların teşhis ve tedavi konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığı, tekrar tekrar çekimlerin yapıldığı, net ve iyi bir görüntü elde edilemeyen, yaş itibari ile eski ve hata ihtimali olan 16 kesitlik 2 adet Tomografi cihazından birisini sahildeki 7 ilçeye hizmet eden İnebolu Devlet hastanesine gönderiyoruz.

Yetkililerin beyanları ile miyadı dolmuş külüstür tomografi cihazını sahildeki 7 ilçenin hizmetine veriyorlar.

Üstelik hanımı Evrenyeli, eniştemiz, güyomuz, damadımız Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımız Nurettin Nebati’nin daha 7 ay önce 31 Mart seçimlerinde İnebolu’ya gelerek “seçimden 1 hafta sonra yeni ve sıfır bir tomografi cihazının ihalesi gerçekleştirilecek ve 1,5 ay içinde hizmete girecek” sözlerinin ardından. 

Hatta Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in İnebolu Devlet Hastanesini ziyaretlerinde “Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımız Nurettin Nebati’nin verdiği sözü tutacağız ve Hastanemizi kısa süre içinde yeni Tomografi cihazı ile buluşturacağız” sözlerine rağmen.

Teknolojide çağın gerisinde kalmış dünün cihazını İnebolu ve sahil ilçelerinin hizmetine göndermek. Gerçekten akıllara zarar bir açıklama…                                                                                                       

Nüfus olarak baksanız da akıllara zarar, teknolojik olarak baksanız da akıllara zarar.                         

Nüfus olarak baktığınızda Tosya’da nüfus 40 bin, sahildeki 7 ilçede toplam 78500.                               

Teknolojik olarak baktığınızda da bir il hastanesinde bir günde birçok hastanın çekimini yapan teknolojik olarak geri kalmış ve artık her an arızaya açık kapı bırakan bilgisayarlı 2011 model tomografi cihazının sahil ilçelerinin hizmetine sunulması…   

2014 Yılında Sağlık Bakanlığı’nın Kastamonu’ya gönderdiği 2 tane sıfır tomografi cihazının bir tanesini Tosya’ya diğerini ise Münif İslamoğlu Devlet Hastanesine gönderdi. 

Uzman doktorların tamamının ihtiyacı olan cihaza Tosya Devlet Hastanesi 2014 yılında kavuştu, üstelik sıfır ve 64 kesitlik yeni bir cihaz. Tosya şimdi de (geçen ay) katarak ameliyatı yapılan FAKO (femtosaniye) cihazına kavuştu.
Sağlık Bakanlığı 2014 te olduğu gibi şimdi de 128 kesitlik tomografi cihazından 2 tane ihale edip 1 tanesini İnebolu ve sahil ilçelerine gönderebilir. 

Yetkililerin beyanlarından hareketle sağlıkta, İl Özel İdaresinde, külüstür cihazları İnebolu’ya göndererek sahil ilçelerinin adam yerine konulmadığı ayan beyan ortada.

Çünkü eskiyenlerin sahile gönderilmesi bağışıklık halini almış

Daha önce de İl Özel İdaresi asfalt plenti konusunda Kastamonu’ya yenisini eskini sahil ilçelerine gönderme kararı almıştı.   Aynı il sağlık müdürünün yaptığı gibi,                                                 

Sahil ilçeleri her şeyi kabul eder, eskileri, yenilenecekleri, onarılanları, hatta onarılmayanları da.

Rakım olayı denizden yukarılara gittikçe hizmet o derece yukarılara gider diye düşünüyorum.

Yukarılardaki ilçelerin köylerinde asfaltlar eskimeye yüz tutmuşken bizimkiler anca tamamlanmaya başladı.                                                                                                                                                                      

İl Özel İdaresi yetkililerinden sonra şimdi de İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri eskiyenleri sahil ilçelerine gönderme kararı aldı.

Öncelikle sahile eskimiş olanları gönderelim, gerisine yeni alalım düşüncesini akıllar almıyor.               

Bu gün eskimiş tomografi cihazını dün eskimiş asfalt plentini kabul eden siyasilerin, alışkanlıktan kaynaklı yarın neleri kabul edeceğini kamu oyu merakla beklemektedir. 

Hizmetlerin eşit olarak dağıtılması için bölge ayrımı yapmanın yanlış olduğunu anlamanın yolunun eğitimden geçmediği gibi, anlamamanın yolunun da seçimden geçeceğini bilmek gerekiyor.

İnebolu’nun siyasetçileri nerede diye hiç sormayın, her hafta temizlik harekâtındalar, İnebolu’nun ve Kastamonu’nun eskilerini çevresini temizlemeye devam ediyorlar.

                                      T.C. KASTAMONU İL ÖZEL İDARESİ

                                                  İL GENEL MECLİSİ KARARI

 Dönemi  :  3   Toplantı :  9         Birleşim                :  3       Oturum :  1   Karar No: 685

             İl Genel Meclisi 07.09.2016 Çarşamba günü saat 14.00’da Meclis Başkanı Mehmet KAYIKCI’nın başkanlığında 43 üyenin iştirakleri ile toplandı.                            

           Yapılan müzakereler neticesinde;  İl Özel İdaresine ait eskimiş olan asfalt plentinin onarımları yapılarak sahil İlçelerinde kullanılması ve İl Merkezinde kullanılmak üzere yeni bir asfalt plentinin alınması hakkındaki 03.08.2016 tarihli yazılı önerge hakkında hazırlanan Plan ve Bütçe komisyonu raporunun kurumun 2017 yılı bütçesinde değerlendirmek üzere İl Özel İdaresine gönderilmesi meclisimizin 07.09.2016 günlü 3.birleşiminde işaretle yapılan oylama sonucu mevcudun oy birliği ile kabul edilmiştir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismet yeni
ismet yeni - 5 ay Önce

Valiliğin yaptiği Çtazeytin ilçe toplantısındabu konuyu dile getirdim sonuç İl genel üyelerinin husumetini kazandım bir Allahı kulu arka çıkmadı

Maqarios palou
Maqarios palou - 5 ay Önce

1993de tamamen ianapoliden gitmish bir kishi olarak ozamanlar chok hoş yer olan yer shimdi chok iyi değildi çünkü xalkiniz çoğu değere karşı olmush durumdadır 2013yilinda tekrar geldiğim dedemin sürüldüğü topraklara bunları gördü ben tanrı sizinle olsun yönetim aşırı kötü koyun yoluna toprak atan muhtarı göğe cikartiyoshunuz kalp olsanız papflaya sevk ediyor doktorlar

banner6

banner5