Metin Çelik'e mi inanalım, Hakkı Köylü'ye mi?

Cumhurbaşkanı 10 Ekim 2019/21 tarihli kararname; Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında acil olmayan ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler 2020 yatırım programına alınmayacaktır.

Ahmet Eren Kaşak (Adalet Bakanlığı Uzmanı); Biz daha önce 400 kişilik cezaevi önerdik ve 10 Ekim 2019 da Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan 2020 yatırım programına kabul edildi.

Mustafa Özay 08 Kasımda Ankara çıkarması yaptı, yeni cezaevi yapımı konusunda istişarede bulunduk, görüşme çok olumlu geçti.

Milletvekili Metin Çelik 15 Kasımda İnebolu’ya geldi ve 400 kişilik açık cezaevinde mutabık kaldık 2020 yatırım programına alındı ve 2020 de ihaleye çıkılacak.

Milletvekili Hakkı Köylü 23 Kasımda İnebolu’ya geldi ve İnebolu teşkilatı açık cezaevi daha uygun diyor, dedi. Cezaevi 2020 programına alınmadı, hemen programa alınmaz ki, önümüzdeki yıl aldırabiliriz.

Yukarıda ki tarihler ve açıklamalar dikkate alındığında kime inanılacağı anlaşılmış değil, ortaya 2 olgu çıkıyor.

    1. Yatırım programına alındı.
    1. Yatırım programına alınmadı. 

Hakkı Köylü Adalet Komisyonu başkanı, 2020 yatırım programına alınmadığını Metin Çelik alındığını belirtiyor. Cumhurbaşkanı ise tasarruf tedbirleri var proje istemiyoruz diyor.

Ama birileri olmuş tayyare, Uçuyorlar. 2015 ten bu yana hem kendileri uçtu hem de İnebolu’yu uçurdular. 4 Yıl cezaevi için Mustafa Özay, İsa Karamehmetoğlu, Abdullah Atakan Atasoy, Metin Çelik, Murat Demir hep kapanmayacak ve kapattırmayacağız dediler ve defalarca sözler verdiler. Ama kapandı.

Gelişmelere tarih sıralamasına göre incelersek, 10 Ekimde açıklanan yatırım programından sonra Mustafa Özay 8 Kasım’da Adalet Bakanını ziyaret ediyor. Ve çevreye bu iş olmuş bitmiş ve Cezaevini Özay halletmiş gibi gösteriliyor. Ola ki öyle olsun.

Ama icranın başı Adalet Komisyonu başkanı Hakkı Köylü programa girmediğini belirtiyor. 

Ancak açık cezaevi konusunda başka bir gerçek daha var. Türkiye’de Araç, Kastamonu, Durağan, Eskipazar ve Bolu’nun içinde olduğu erkekler için yaklaşık 90 açık cezaevi var. Ayrıca İnebolu’ya kurulacak. Tosya’ya söz verildi. Ama kadınlar için 3 tane var. Daha fazla istihdam ve mahkûm için kadın cezaevi ihtiyacı araştırılabilir.

Diğer açıdan açık cezaevinde en fazla 50 kişinin çalışacağı belirtiliyor. Yani İnebolu’nun elinden 120 çalışanı olan kurumu aldılar şimdi 50 ye muhtaç bıraktılar. Hastanede olduğu gibi 72 yataklıyı aldılar 50 yi kabul ettirdiler.

Geçenlerde İBB seçimlerini tam isabetle bilen Avrasya Araştırma Şirketi'nin Başkanı Kemal Özkiraz’ın, son anket sonuçlarına dair açıklamaları düştü önüme. Avrasya'nın sahibi AKP nin kan kaybının 2020 de başlayacağını ve 2022 sonunda bugün ki DSP'nin, (ister inanın ister inanmayın)  yerini alacağını açıkladı.

Ola ki bu iddia İstanbul seçimleri gibi doğru çıkacaksa, biran önce programa aldırın şu İnebolu’nun elinden aldığınız cezaevini. Tasarruf tedbirleri kapsamında yapılmadığıyla kalacak. Daha önce de söylemiştik cezaevinin Ak Partinin yeni yönetiminin kucağında patladığını. Bu konuda biz art niyetli değiliz, sonu baştan görüyoruz. Olan İnebolu'ya oluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep Akin
Recep Akin - 4 ay Önce

Ikisinede Inanma

banner6

banner5