Kızılay, siyaset ve yardımların aleniliği

Bizim kültürümüzde; “sağ elin verdiğinden sol elin haberdar olmaması” anlayışı vardır.

Ancak bu anlayış geçtiğimiz günlerde İnebolu’da bozuldu.

Çarşı, Kızılay şubesinin çorba ve yardım dağıtımında siyaset ve aleniyet karıştırıldığını iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde gazete olarak haberini de yaptığımız Kızılay’ın faaliyetlerinde AKP li belediye başkanı ve eşi ile AKP meclis üyelerine Kızılay önlüğü giydirilerek gün ortasında kapı kapı dolaşıp yardım kolisi dağıtımı, köprü başından geçen tuzu kuru olan birçok kişiye çorba ikramı yapıldı.

Kızılay şubesinin fotoğrafları ile videosunu izleyen vatandaşlar çok garipçe şeylerin olduğunu dile getirdi. Hatta bazıları sosyal medyadan bakara suresi 266 ve271 . ayetleri hatırlattı.

Belediye başkanı ve eşi, belediye meclis üyelerinin boy boy fotoğrafları kamuoyuna yansıdı. Gün ortasında herkesin gördüğü şekilde yardım edilen kişilerin adresleri ve yüzleri belirginken 2. Gün tepkiler üzerine kişilerin sadece yüzleri karalandı.

Oysaki kurumun başında ki benim ve birçok kişinin saygı duyduğu İmam arkadaş; (Bekara 271)Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki: Muhtaçların gönül rahatlığıyla yapılan yardımı alabilmeleri için hayırlar gizli verilmelidir, Cümlesini çok iyi bilmektedir.

Maksat riya ve minnetten sakınmaktır. Fakir vereni görürse, riya ve minnet karışabilir. “Gösterişe ve minnete sebep olan hayır kabul olmaz” buyurulmuştur.

Fatih Sultan Mehmed Han vasiyetnâmesinde, “Aşevlerine bizatihi gelemeyenlerin yemekleri, güneşin loş bir karanlığında ve kimse görmeden kapalı kapılar içerisinde evlerine götürüle” emrini vermişti. Maksadı fakir fukarayı deşifre edip rencide etmemekti.

Yanlış iliklenen düğme çok güzel gömleği çirkin gösterir

Kızılay Başkanı ve Mustafa Özay ilişkisi nedir merak ediliyor.

Flaş flaş Mustafa Özay Kızılay’a kurban bağışladı.

Sadece Mustafa Özay mı bağışladı diğer bağışlayanlar niçin haber olmadı.

Flaş flaş Mustafa Özay ve eşi ile meclis üyeleri Kızılay önlüğü giydi kapı kapı kumanya dağıttı.

Flaş Flaş Mustafa Özay ve eşi Kızılay internet sitesinden çağrı yapıyor.

Belediye ve Kızılay sosyal paylaşım internet sitelerinde belediye başkanının yardım kolilerini dağıttığını ve çağrı yaptığını gösteren video gösterimi ve fotoğraflar.

Öncelikle İnebolu’da Kızılay’a gönül verecek belediye meclis üyeleri sadece bu arkadaşlar mı,  diğerleri yok mu. İl Genel Meclis Üyeleri gönül vermiyor mu.

STK lardan Kızılaya yardım edecek Ticaret Odası, Esnaf odası, Nakliyeciler Odası, Ziraat odası, kooperatifler, dernekler yok mu. Başka siyasi partiler yok mu.

Şu an İnebolu’da sadece belediye başkanının adı ön plana çıktığı için Kızılay’a yardım etmeyecek benim bildiğim insanlar var.

Şu söyleniyor çarşıda; Kızılay belediye başkanının alt kurumumu oldu?

Tam tersi olmalı.

Kızılay partiler üstü olmalıdır. Böyle bir alanı kullanmak isteyenlere kurumun başındakiler fırsat vermemeli.

Belediye başkanı yarın gider ama Kızılay daimidir.

Bunun için gömleğin düğmesi yanlış iliklenmemelidir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konuttan sıhhı işyeri ruhsatına dönüştürme işi

Aşağı Hatıpbağında konut ruhsatlı inşaata Ulusal Marketlerden bir tanesinin şubesinin açılması için anlaşma yaptığı ve ruhsatının sıhhi işyerine dönüştürülmesi için belediye meclisine dilekçe verdiği iddia edildi.

5 Konu var merak edilen...

1-Madem bu ruhsat değiştirme işi mecliste bitiyor, o halde daha önce yapılmış birçok konutun zemin katları birleştirilerek sıhhi işyerine dönüştürülebilir ve marketlere verebilirler. Bina sahipleri veya zeminde oturan 2-3 daire sahibi bina içinde birleştirmeler yaparak marketlere verip 5-6  misli kira karı edebilirler. 

2- 1001 çeşit pazarı halinde A dan Z ye her şeyi satan ve mahalle aralarına kadar şube açarak ilçenin küçük esnafını bitirme noktasına getiren Ulusal Marketler için her şeyi yapan Belediye Başkanı Aşağı Hatıpbağı ve çarşı içindeki esnaflardan esnaf odası seçimlerinde gösterdiği adaya acaba nasıl destek isteyecek.

3- Cünürye Mahallesi İsmetpaşa Caddesi üzerine yapılan gebeşler inşaattan geçen yıl çöp kamyoneti hediyesi alan İnebolu Belediyesi Aşağı Hatıpbağı Mahallesi Galip Deniz Caddesi üzerine yapılan inşaattan ve A101 den ne aldı.

4- Aşağı Hatıpbağı Mahallesi Altıkulaç caddesi üzerindeki 450 ada 44 parsel den ruhsat değişikliği için belediyeye ne alınacak. Bu tür ranta dayalı ruhsat değişikliklerinden ne kadar fayda bekleniyor.

5-Ulusal marketlerin avukatlık, emlakçılık, kuyumculuk, iş adamlığı, kerestecilik, kömürcülük, tamircilik ve LPG cilik yapamayacağı için bu meslekleri yapan meclis üyeleri kabul oyu verirken tuhafiye ürünleri satan red verip mutfak eşyaları satan meclis üyelerinin maddeyi niçin kabul ettikleri merak konusudur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan Güleryüz
Erhan Güleryüz - 2 ay Önce

hayırların gizli mi, alenî mi yapılması gerektiği, duruma ve şartlara göre değişir. Kalpteki niyet berraklığı muhafaza edildiği takdirde, açıkça infak etmekte de bir sakınca yoktur. Hatta gerekli hallerde insanları hayra teşvik için bu yol tercih edilebilir.

Her iki türlü infakın da fazilet ve esası; kalbin riya ve gösterişten korunması, takva ve ihlasın muhafaza edilmesidir.
Velev ki Kızılay Başkanının gizli yapması düşünülemez
Aşikar olmalı ki teşvik olmalı saydam olmalı.

Güvenç Demirezen
Güvenç Demirezen - 2 ay Önce

İnebolu böyle bir gazetesi olduğu için şanslı..
Vatandaş bilgileniyor..

Erhan Güleryüz
Erhan Güleryüz - 2 ay Önce

Öncelikle yazınızı güzelce okudum
Kızılay sosyal bir kurum herzaman vatandaşımızın en zor zamanında yanında olmuştur.ayrica ilçemizde Kızılay kurumumuz daha düne kadar adı bile doğru düzgün duyulmuyorken şimdilerde özellikle pandemi döneminde ihtiyaç sahibi vatandaşlara en iyi şekilde hizmet vermiştir ayrıca Kızılay milletimizin kurumu olup belediye başkanı olsun parti başkanları olsun herkes bu kurumumuza destek olmalı ve yanında bulunmalı keşke sizde bu durumdan şikayetçi olacağınıza orda olsaydınız her olaya idolojik yaklaşmayalim.peygamber efendimiz hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur:insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.