İskellealtı’nda Rant Kokusu Geliyor…

Boyranaltı’nda 3+1 daire  300 bin TL İskellealtı’nda 5500 metrekare arsa 275 bin TL.​

Öncelikle bilinmesi gerekir; Araç Muayene İstasyonu için İskelle Altı arsası TÜVTÜRK’e değil, alt işleticisi Reysaş’e verilecek.

Mustafa Özay'ın İskelle Altı arsasını Reysaş’a verme inadını anlamış değilim.

Bu inat kendisinin AKP ilçe başkanı olmasından sonra başladı. Reysaş'ın Müdürünü Kurt Köyü Sanayi arsasına getirdiklerinde adam burası olmaz demedi. Burası düzeltilmeli ve alt yapısı hazırlanmalı dedi.  Ama özellikle Mustafa Özay alternatif yer var, orayı da gezdireyim dedi ve Reysaş Müdürünü İskelle Altına götürdü. Orada bu işle ilgilenen Şakir İşeri, Tezcan Reis, Cengiz Kaba, Mehmetali Kömürcü’nün içinde olduğu bazı kişilerde vardı. Bende oradaydım. Reysaş Bölge Müdürü sadece İskelle Altının daha güzel olduğunu söyledi.

Hatta orada bizzat ben, “madem 3-4 dönümlük alternatif yer arıyorsun, Ulaştırma Bakanlığına bağlı 30 dönümlük Karayolları arsasından neden göstermiyorsun, ikisi de aynı bakanlığı bağlı” diye verdiğim öneriyi anında red etti Sayın Özay. 

En son yetkili müdürle orada yaptığım röportajın ses kaydı hala mevcut.

Özellikle yazıyorum; Yetkili müdür Kurt Köyüne Araç Muayene İstasyonu olmaz demedi. Ama Mustafa Özay inat etti ve illa İskelle altı olacak dedi.

Hatta sonucu belli olmayan Kurt Köyü sanayi arsasını müdür gelmeden önce alan düzeltmesi yapılmadı diye o gün ki Belediye Başkanı Uzuner'i tefe koydular.

Hatta Ticaret Odasında yapılan toplantıda ilçe kaymakamı “siz isterseniz Kurt Köyü’ndeki sanayi arsasından Araç Muayene İstasyonuna yer verebilirim” dedi.

 O günde söylemiştim bu gün de söylüyorum; Sabit Araç Muayene İstasyonu İnebolu’nun ihtiyacı ve İnebolu’da olmalı. Kimse buna karşı olduğumuzu söyleyerek yada ima ederek terbiyesizlik yapmasın. Ancak Kurt Köyü Sanayi Arsasına yaptırırsanız bütün esnaf fayda görür. İnebolu’nun en güzel yerini tek firmaya hazırlamanın gereği yok.

İnsanlar araçlarını muayene ettirirken denizi izlemeyecek. Türkiye’nin birçok yerinde muayene istasyonları sanayi sitelerinde konuşlanıyor. Kastamonu’da Tosya’da, Karabük’te, Bartın’da muayene istasyonları denize nazır değil.

İskelle altının değeri

5500 metrekare arsaya konut yapmak isterseniz %40 imar ile 2000 metrekareye 5 blokta 4 daire üzerinden, Abana Yolu baz alınarak en az 10 kat üzeri bina yapılarak 200 daire kazanabilirsiniz.

Küre ilçesi TOKİ’ye sapa ve yamaç yer verip birçok kişiyi konut sahibi yaptı. İnebolu İskelle altı ihtiyacı olan dar gelirliler için TOKİ’ye çok müsait. 

Daday Belediye’si Bin metrekareye 2 blokta 96 daire yaparak birçok kişiyi maliyetine çok ucuza konut sahibi yaptı.

İskelle altı alanına İçinde akuapark olan 5 yıldızlı otel yapılabilir.

275 bin TL nin değeri  nedir?

Boyranaltında 3+1 daire 300 bin TL.

Mustafa Hüner Özay’ın bindiği Mercedes marka araç bile bu miktarın çok çok üzerinde.

Reysaş Çatalzeytin’i Kandırdı.

Belediye meclisinin AKP li ve MHP li bütün üyelerinin tamamı el kaldırarak Mustafa Özay’a İskelle altı arsasını satma yetkisi verdi. Ancak burayı alacak olan firma, Çatalzeytin’in önceki AKP li Belediye Başkanını kullanarak Çatalzeytin Sanayi Kooperatifinden 5 dönümlük arsayı 60 bin TL ye aldı. Bunu Araç Muayene İstasyonunu İnebolu istiyor ama Çatalzeytin’e yapalım diyerek yaptı. Hatta AKP li Çatalzeytin Belediye Başkanı bu vaatlere inanarak seçim kataloğuna Araç Muayene İstasyonunu Çatalzeytin’e kazandırdıklarını yazdı.   Ancak seçim ve satış bitip kapı kitlitlendikten en sonra Çatalzeytinlilere ; bizim 2027de sözleşmemiz bitiyor, 7 yıl  için muayene istasyonu açmak karlı değil, artık rantabıl görüyoruz ve yatırım yapmıyoruz, denildi.

Bölgede ki araç sayılarının tamamı bilinirken 7 Yılda Çatalzeytin’de karlı olmayan Araç Muayene İstasyonu yatırımı İnebolu’da mı karlı mı olacak acaba düşünmek gerekiyor.

Ordu’da da aynı oyun

Ordu’nun giriş ve çıkışında 2 tane istasyon var. Araç Muayene İstasyonu yapacağız diye alınan yerlerin bir tanesini 2 yıl çalıştırdıktan sonra kapatıp Fatsa’ya taşıdılar. Terk ettikleri yere ise çok katlı konut yaptılar.

Tek Firmaya İhale hazırlanıyor.

Türkiye’de Araç Muayene İstasyonu Çalıştıran TÜVTÜRK’e bağlı 30 a yakın firma var. Kastamonu, Tosya, Bartın, Karabük, Eskişehir’i Reysaş A.Ş. çalıştırıyor. Sinop, Boyabat, Bafra, Samsun işletmelerini Özön Grup çalıştırıyor.

Anlaşıldığı kadarı ile İskelle Altı ihalesine sadece Kastamonu ve Tosya’yı çalıştıran Reysaş A.Ş. firması girecek. Görüldüğüne göre İller ve ilçeleri aynı firmalar yönetiyor.  Yani İskelle altı tek firmaya verilmeye hazırlanıyor.

O günden bu yana ne değişti.

Reysaş Müdürünün İnebolu’da ki yerlere bakmasının üzerinden bir yıl sonra Belediye başkanı Mustafa Özay’ın kendisi oldu. Önceki belediye başkanını Kurt Köyü Sanayi arsası alanını düzeltmedi şeklinde eleştiren Mustafa Özay ve ekibi Kurt Köyü Sanayi Arsasını TÜVTÜRK'ün isteyeceği şekile getirmedi. Orada alan düzeltmesi ve yer altı çalışması yapmadı.

Belediye meclisinde ilk etapta bu ihaleye karşı çıkanlar olsa da en son firesiz AKP ve MHP li bütün üyeler el kaldırarak kendisine İskelle altını satma yetkisini verdiler. 

Belediye Başkanı Reysaş A.Ş. ye bu yeri hazırlamak için satış yetkisi aldıktan sonra acilen ihale dosyasını hazırladı. Bu sırada konunun kamuoyu ile paylaşılmasını istemedi. En son ihale ilanı EKAP ve ilçedeki yerel gazetelerde yayınlandığı gün Belediye Sinema Salonuna sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirme toplantısı yapacağız diye davet etti.

İskelle Altının Reysaş’a satışı kararını Ticaret, Esnaf, Nakliyeciler, Ziraat Odası başkanları ile birlikte aldığı ve onların bu konuda kendilerini destekledikleri imajı yayarak bunu İnebolu Belediyesi Sosyal Medya hesabından canlı olarak İnebolu’ya duyurdu.

 Yani, tek başıma karar vermedim, bu gözde yeri birlikte satıyoruz demek istedi. Sorumluluğu onlara yıktı.

AKP bu ilçenin en güzel yerlerini bitiriyor.

AKP li İdris Güleç belediye başkanlığı döneminde ( 2007) altın gibi kumsalı olan ilçenin en güzel yeri Patriyozaltı kumsalını 330 işçi çalıştıracak diye tersaneye verdi. Sonuç ne oldu, hüsran. Patriyozaltı kumsalı alanı o günden bu yana hafriyat alanı olarak hala bekletiyor. O günlerde Belediye Başkanlığına verilen Toyota marka makam aracının neden verildiğini kimse açıklayamadı. ​

İnebolu Belediyesi’nin bir daha hayatında sahip olamayacağı ve yıllık bir milyona yakın geliri olan  İnebolu Limanını AKP özelleştirdi, MHP li Belediye Başkanı onayladı.

AKP Zafer Yolu Caddesi sahilini taş dolgu yaptı ve ilçenin en gözde yerini yok etti.

Şimdi de AKP li Belediye Başkanı Mustafa Hüner Özay otel, akuapark, konut yada TOKİ yatırımı için en müsait olan yeri bir daire fiyatına satıyor.

Soruyorum

Soru 1- İkiçay mevkii sanayi alanında ki Kurt Köyü Sanayi arsasından Araç Muayene İstasyonu için yer vermenize engel olan nedir?

Soru 2-Sanayi esnafı için Kurt Köyü mü daha faydalı olur, İskellealtı mı?

Soru 3-Bir daire ederine satış yapmanın yerine kiraya vermenizi kim engelliyor?

Soru 4-Babanızdan kalabilecek, yada alınteri ile aldığınız 5500 metrekare bir arsayı 1 daire fiyatına verir misiniz?

Soru 5-İskellealtını 1 daire fiyatından daha ucuza satmanın babanızın malını satmaktan daha zor ve sorumluluk istediğini biliyor musunuz?

Soru 6- İskelle altı arsasını TOKİ ye ya da konut için müteahhitte verseniz belediyenin karı ne olur.

Soru 7- Tapu verildikten sonra yaptırım gücünüz ne olacak.

Soru 8- Bu ihaleye başka firma girebilecek mi.

Soru 9-Araç Muayene İstasyonları çelik konstrüksiyondan yapılma binalardır. Hemen yıkılıp tekrar monte edilebilir. 3 Yıl sonra ihaleyi alan firma bu işi başka yere taşıdığında yaptırım gücünüz nedir?       ( Ordu’da olduğu gibi)

Soru 10- 2027 de Kastamonu Bölgesi Araç Muayene İstasyonları işletimi başka firmaya geçtiğinde ne olacak.

Soru 11- 2023 te olabilecek herhangi bir iktidar değişikliğinde (Son anketlere göre AKP sürekli ivme kaybediyor.) Araç Muayene İstasyonları sistemi değiştiğinde ne olacak.

Soru 12- TÜVTÜRK İnebolu Araç Muayene İstasyonu işini Reysaş A.Ş. den başka firmaya verdiğinde yaptırım gücünüz ne olacak. 

Bunun hesabı sorulur, kalın harflerle yazıyorum

Bu ülkede 7 yıl önceki twitin hesabı soruluyorsa, İskelle Altını bir daire fiyatına satmanın, bulunduğu kurumu ve kamuyu zarara uğratmanın hesabı da sorulacaktır. Bu işte parmağı ve imzası olanlar bu uyarıyı unutmasın.

 Tekrar yazıyorum; Bu ilçede hiç kimse Araç Muayene İstasyonunun İnebolu’ya yapılmasına karşı değil. STK ları ve muhalefet partileri ile birlikte bütün kurumlar İnebolu’da olmasından yana.

Ama özellikle İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Hüner Özay yukarıda ki endişe bırakacak birçok soruya rağmen bir daire fiyatından daha az fiyata tek firmaya ihale etmek istemesinin altında yatanın ne olduğunu açıklaması gerekir.

Değerli İnebolulular !!!

20 yılda ilçemizin elinden liman, Zafer Yolu Caddesi sahili, Patriyozaltı kumsalı,  Cezavi gitti. Nüfusumuz 29 binlerden 20 binlere düştü. Bunun birçok sebebi var.

İlçemizin en güzide yerlerinden bir tanesi olan İskellealtı arsasının insanlara daha faydalı olacak daha değerli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için birlik olmak yapılan yanlışa dur demek zorundayız.

Artık ne kadar daha gerileyeceğiz !!!

YORUM EKLE
YORUMLAR
İdris güleç
İdris güleç - 1 ay Önce

Bazı şeyleri yazarken hiç olmazsa biraz araştırma yapın sadece çamur at izi kalsın siyasetini bırakın ben tersane için kumsal falan vermedim zaten orası liman şantiye sahasıydı ve dolgu yapılmış ve bloklar imal edilmişti ve atıl durumdaydı maliye bakanlığı tahsis yaptı belediye bir şey vermedi ayrıca toyota aracı belediye ye turizm otelcilik okulunun müteahhiti Tahsin Sayın o yatırımı inebolu ya kazandırdığımız ve enerji bakanlığından tahsis yaptırma aşamasındaki emeklerimiz iz karşılığıdır ayrıca iskelledeki arsayıda enerji bakanlığından turizm yatırımı karşılığı aldık ve bedel olarak 62.000 tl ödedik ayrıca tekstil fabrikası yapmak için orman bölge müdürlüğünden bedeli karşılığı almış olduğumuz arsadanda enerji bakanlığına bir miktar yer vererek 154 indirme merkezi(trafo)yapılması sağlanmış ve elektirik sorunu çözülmüştür beğenmediğiniz tersane halen faliyettedir ve ekmek kapısıdır ben şahsi düşüncem olarak o arsanın satışını kesinlikle onaylamıyorum konu buysa bu tartışılırken hem bir partiyi hem geçmiş bir belediye başkanını karalamak size birşey kazandırmaz siz idris güleç in kazandırdıklarını birgün yazında bir dişimi kırayım bilmiyorsanız sorun anlatayım saygılarımla

Erdoğan Asabi
Erdoğan Asabi - 1 ay Önce

Harika yorum olmuş. Böyle sorgulamaya devam etmelisiniz

Yaşar dursun
Yaşar dursun - 1 ay Önce

Araç muayene istasyonu ve sanayi çarşısı sanayi alanında daha sık olur... o alan yinede turizm faaliyetli tasarruf edilmelidir.

banner6

banner5