Tamamlanmayan Köprülerin Trafiği TEHLİKE SAÇIYOR

Tamamlanmayan Köprülerin Trafiği TEHLİKE SAÇIYOR
banner3

Yarım kalan köprü ve Zafer Yolu Caddesi çalışmasında trafik allak bullak oldu.

Yeni yapılan ancak bitirilemeyen köprülerin giriş ve çıkışlarındaki ters şerit ihlalleri, Zafer Yolu Caddesi’nin deniz tarafındaki yeni yolun trafiğe açılmaması, yönlendirme levhalarının yetersizliği, yaya kaldırımlarının tamamlanmaması, yaya kaldırımları üzerine yapılan uygunsuz araç parkları, dolayısı ile her an olabilecek bir kaza ve can kaybının önlenmesi için trafik komisyonunun acilen toplanması ve alan üzerinde yeni bir düzenleme yapması bekleniyor.

Yaklaşık olarak 4 yıl önce başlayan köprü çalışması ve devamındaki Zafer Yolu Caddesi üzerine yapılan yol çalışmaları yarım bırakılınca köprüler üzerindeki trafik arap saçına döndü. Yönlendirme levhalarının yetersizliği köprü trafiği akışında kimin nereden gelip nereye gideceği, yayaların nereden yürüyeceği belirsizliğini korurken, her an bir kazanın olması muhtemel. Acilen düzenleme yapılmaz ise  her an bir can yanabilir. Trafik akışındaki bu belirsizlik, geçtiğimiz günlerde maddi hasarlı bir kazaya neden oldu.

Zafer Yolu Caddesi üzerindeki, deniz tarafında bulunan yeni yolun trafiğe açılıp açılmadığı belirsizliğini korurken, birçok araç sahibi bu yolu araç park yeri olarak kullanıyor. Yapılan uygunsuz parklardan dolayı bazen buradan yüksek tonajlı kamyonların geçmesi mümkün olmuyor.  Bu yol tam olarak kullanılmadığı için bütün ağırlık eski Zafer Yolu Caddesi üzerinden (PTT Karşısı) köprü çıkışına yansıyor.

Cumhuriyet Caddesi’nden Zafer Yolu Caddesine çıkan ya da liman mevkiinden Kastamonu veya Boyranaltı istikametine gitmek zorunda kalan araçların nasıl bir güzergah izlemeleri belirlenmediği ve yönlendirme levhalarının bu konuda yetersizliğinden dolayı hangi aracın ne yöne döneceği belli değil. Liman mevkiinden gelenler ile birlikte Cumhuriyet  Caddesi’nden çıkan birçok araç sahibinin işi kestirmeden alıp hemen köprüye yönelmeleri ve Boyranaltı’ndan  ve Uğur Mumcu Caddesi’nden liman mevkiine gelenlerle PTT nin karşısındaki yol üzerinde karşılaşmaları, uygunsuz yapılan araç parkları ile birlikte iyice daralan yolda yaya kaldırımlarının yapılmamış olmasıyla birlikte  kaza olması ve can yanması an meselesi.

Zafer Yolu Caddesi eski yol üzerinden gelip köprü başındaki “GİRİLMEZ” levhasına rağmen Uğur Mumcu Caddesi’ne girenler ise asıl tehlikenin büyüğünü yaratıyor.  Çay boyu Uğur Mumcu Caddesi, Zafer Yolu ve Boyranaltından  gelenler aynı kavşakta karşılaşıyor ve kimin nereye gideceği belli değil.

Köprülerin bulunduğu Meydancıktan Şehit Rahmi Yılmazer Caddesine dönen yolun gidenler için mi, gelenler için mi kullanılacağı belirtilmediği için araçların seyirleri bu alanda da muğlaklığını koruyor

Çay boyunda ortadaki Mehmet Akif Caddesi’nin geçtiği köprüden Şehit Rahmi Yılmazer Caddesi üzerinden Boyranaltına gitmek isteyen bir çok kişi köprü çıkışında yol girişinde bulunan ARAÇ GİREMEZ”  levhasına rağmen kural tanımadan araç geçişini yapıyor. Dolayısı ile Mehmet Akif Caddesi’nden ters şeride giren araçlar ile Meydancık Caddesi’nde ki köprülerden gelen araçlar,  yol üzerine yapılan uygunsuz araç parklarının yolu daha da darlaştırması ile içinden çıkılmaz bir durum meydana getiriyor.