Hayvan Hakları için dört okulda eğitim verdi

Hayvan Hakları için dört okulda eğitim verdi
banner3

Hayvan haklarına dikkat çekmek amacıyla aracıyla Türkiye turuna çıkan oyuncu Semih İğdigül, İnebolu'da dört okulda öğrencilere hayvan sevgisi aşılamaya çalıştı.
Sinema sanatçısı Semih İğdigül, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle İstiklal Yolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Bülent Özyürük Ortaokulu ve Mustafa Şerbetci İlkokulu'nda hayvan hakları konusunda eğitim verdi. İğdigül, yaklaşık 10 aydır motosikletiyle hayvan katliamına 'dur' demek için şehir şehir dolaştığını, geçirdiği motor kazası sonrası panelvan aracıyla yola devam ettiğini ve şu ana kadar 20 bin kilometre yol kat ettiğini söyledi.
Eğitimler sırasında "Ben bir sokak köpeğiyim, sadece onların konuşan haliyim" dediğini kaydeden İğdigül, bunu gururla söylediğini ifade etti. Sokak köpekleri için üç şeyin çok önemli olduğunu vurgulayan İğdigül, "Su, yemek ve sevgi. Önümüz yaz. Bu canlar su içmeden sadece 8 saat yaşayabilir" dedi.
Sokak hayvanlarıyla kurulan sevgi bağının önemini vurgulamak için objektiflere yansıyan fotoğraf karelerini de öğrencilerle paylaşan Semih İğdigül, ailelerin, çocuklar üzerinde 'Isırır, yaklaşma' algısı yarattığını söyledi. Bunun doğru olmadığını anlatan İğdigül, sokak hayvanlarına kötü davranılmadığı sürece onlardan kimseye zarar gelmeyeceğini kaydetti. Sokak hayvanlarının yaşam savaşlarını fotoğraflarda gören Mustafa Şerbetci İlkokulu öğrencilerinden bazıları gözyaşlarını tutamayarak ağladı. Bu öğrencileri oyuncu İğdigül teselli etti.
"Sadece sokak köpekleri mi var, diğer hayvanlardan neden bahsetmiyorsunuz" sorusuyla sıkça karşılaştığını da anlatan İğdigül, "Elbette bütün hayvanların koruma altına alınması gerekir. Ancak en zayıf halka sokak köpekleri ve atlar" dedi. "Hayvanlar için biraz vicdan, biraz merhamet" diyen Semih İğdigül, gittiği yerlerde zaman zaman hayvan barınaklarında kaldığına değindi.
Gittiği şehirlerde kurumları da ziyaret ettiğini belirten İğdigül, ayrıca kendini hayvanlara adamış insanlara ulaşmaya çalıştığını söyledi. Öğrencilerle bir araya gelmeye özen gösterdiğini ifade eden Semih İğdigül, "Okullarda eğitimler vermeye gayret ediyorum. Sonuna kadar mücadeleye devam edeceğim" dedi.