Başkentte Kastamonu Günlerine İnebolu Damgası

Başkentte Kastamonu Günlerine İnebolu Damgası
banner3

Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediye Başkanlığı, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ve Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu (KASDERFED) organizesinde ve katkılarıyla düzenlenen ve beş gün devam edecek olan 13. Başkent'te Kastamonu Günleri Çarşamba günü saat 14.30'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM)  düzenlenen açılış töreni ile birlikte başladı.

AKM'deki açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Vali Vekili Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, İstanbul AK Parti Milletvkili Fatma Benli, eski Milletvekilleri Musa Sıvacıoğlu ve Emin Çınar, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın, İstanbul Ankara ve Bursa Kastamonu Dernekleri Başkan ve Yönetimleri, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Partililer,STK'lar, İşadamları başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Başkentte Kastamonu Günlerine Kastamonu Belediye Başkanlığı büyük destek verdi. Kastamonu Günlerinde ilimizin doğal ürünleri, kültürü, lezzetleri, el emeği göz nuru dokumalar, el işlemeleri, çekme helva, pastırma, sarımsak ve diğer ürünler ziyarete gelenlerin büyük beğenisini aldı ve bu ürünlerden alarak da katkı sağladılar.

Kastamonu Günleri açılışında Ankara KASDERFED Başkanı Hasan Şen, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İstanbul AK Parti Milletvekili Fatma Benli, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Murat Demir ve Metin Çelik, Kastamonu Vali Vekili Yaşar Karadeniz ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından da katılımcı protokol tarafından açılış kurdelesi hep birlikte kesildi.

Uzuner Tanıtımda Sınır Tanımadı

Başkentte Kastamonu Günleri etkinliğine katılan İnebolu Belediyesi, yapmış olduğu etkinlikler ve fuara taşıdığı ilçemizin değerleri ile katılımcılara adeta parmak ısırttı.

İnebolu Belediyesi’nin başında Başkan Engin Uzuner’in bulunduğu ekip, İnebolu Kent Müzesi’nin bazı arastalarını, Otantik pazarda yapılanları, kilim tezgahlarını, dek kayığını, bezir yağı maketini, Atatürk’ün şapka heykelini, dev İstiklal Madalyası rölyefini, İnebolu ile ilgili resimler ve tanıtım kitapçıklarını başkentte taşıdı.

 Atatürk Kültür Merkezindeki İnebolu Belediyesi’ne ait stantlar İnebolu Evi ile giydirildi. Kent müzesine davet her alanda dile getirildi.

Dev Led Ekran ile İnebolu Görselleri

Fuarın içindeki İnebolu Belediyesine ait stantlara gelenleri, görselinde Kent Müzesi ve İnebolu görselleri olan 3 m x3 metre büyüklüğünde büyük LED ekran ilçemize ait yöresel müziklerle karşılamaktadır.  İlgi ile izlenen led ekran ziyaretçileri niçin İnebolu’ya gelmeleri gerektiğini çok güzel anlattı.

Davul Zurna Büyük İlgi Çekti

Kemaneci Murat ve Ekibinin İnebolu stantlarının önünde yaptığı şovv Ankaralıları büyüledi. Bir çok kişi telefonuna davul zurna nağmelerini kayıt yaptı.

Başkentte 2,5 ton Hamsi ve Helva İkramı

Belediye Başkanı Uzuner başkentlilere hamsi ikram ederken diğer taraftan da kuyruktakileri İnebolu’ya davet etti. İnebolu Postasına açıklama yapan Uzuner şunları söyledi; Burada Ankaralılara Hamsi ikram ediyoruz. Karadenizin incisi,  İstiklal Madalyalı Türkiye’nin tek ilçesi İnebolu’dan 2,5 ton hamsi getirdik tahin helvası ile birlikte pişirip dağıtıyoruz, cumartesiye kadar bir taraftan ikram yaparken diğer taraftan hem ilçemizi anlatıyoruz hem de buraya gelenleri İneboluya davet ediyoruz.  İnebolu’nun tarihi kültürü denizi doğası ile gezmeye değer bir yer olduğunu anlatıyoruz. Hamsi deyince yalnız Doğu Karadeniz akla geliyor ama Batı Karadeniz’de de hamsi var ve başlangıcı İnebolu Limanı’ndır. Biz bunu da tanıtmaya geldik. Ayrıca 11-12-13 Ağustos tarihlerinde yapacağımız Uluslararası Heyamola Deniz Şenlikleri’nde bu yıl Hadise, Serdar Ortaç gibi  star yapmış yaklaşık 10 sanatçıyı ağırlamak istiyoruz, 13 Ağustos 2017 tarihinde federasyon ile birlikte 2. ncisini yapacağımız Açık Deniz Yüzme Şampiyonasını Başkentlilere duyuruyoruz. Yaptığımız tanıtımı göstermelik değil gerçek örneklerini buraya taşıyarak yapıyoruz. Bunu 2 kamyon 20 personel ile gerçekleştiriyoruz, dedi.

Vali ve Babaş’a Plaket

Atatürk Kültür Merkezindeki etkinlikte İnebolu Stantlarına gelen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Milletvekili Metin Çelik’in de içinde olduğu bir çok kişi fuarı anlamlandırması ve İnebolu’yu Ankara’ya taşımasından dolayı Belediye Başkanı Engin Uzuner’e teşekkür ettiler. Uzuner ise Vali Karadeniz’e İnebolu’nun değerlerini tanıtırken diğer taraftan Kent Müzesi’nin açılışına davet etti.  Engin Uzuner Vali Yaşar Karadeniz’e İstiklal Madalyası rölyefi takdim ederken, Kastamonu Günlerindeki katkılarından dolayı Tahsin Babaş’a plaket verdi.

  Ankara’da yaşayan bir çok hemşerimizin ziyaret ettiği, Başkentte Kastamonu Günleri etkinliğinde İnebolu stantları gurur kaynağı oldu.

 Kastamonu Günlerine Katıldılar.

Başoğlu Tarımsal Ürünler İnebolu’dan reçel, tahin helvası, lokumu, Macit Helva reçel ve tahin helvasını, Manav Hasan Aydınlı ıspıt ve doğal ürünleri, satkom ağaç işlerini, Elzem Bijuteri yöresel kumaşlardan yapılmış ürünleri, Ömer Çınar yöresel ürünleri, İlyasbey Köyü’nden Turanlar giyim doğal ürünleri, Dibek Köyü bıçaklarını, Küre’den Satı soğal ürünleri Başkentte Kastamonu günlerine taşıdılar.

Led Ekrandan Geçmiş olsun

Belediye Başkanı Engin Uzuner, uzun süredir tedavi gören Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar’a  dev LED ekrandan geçmiş dileklerinde bulundu. Led ekrana Rıdvan Oyar ile daha önce çekilmiş resimlerini ve üzerine de ”Rahatsızlığından dolayı tedavi görmekte  olan değerli Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar’a geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Kısa zamanda aramızda gömeyi temenni ediyorum. Engin Uzuner” yazısı standlara gelen Rıdvan Oyar dostlarını mutlu etti. 

Haber: Cemal İLYASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6

banner5