Asfalt çalışması başlatıldı, Toz ve Koku çevreyi olumsuz etkiledi

Asfalt çalışması başlatıldı, Toz ve Koku çevreyi olumsuz etkiledi
banner3

Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü tarafından Zafer Yolu Caddesi üzerinde kavşak ve yol çalışması kış molasının ardından yeniden başlatıldı.

Geçen yıl kış ayı öncesi yol ve köprü çalışmalarına ara veren Karayolları ekipleri, yenilenen yolda asfalt çalışmalarına yeniden start verdi. Deniz tarafında bulunan yol trafiğe kapatılarak asfalt çalışması gerçekleştirildi. Asfalt plenti arızası ve yoğun kar yağışı sonrası kar altında kalan plent malzemeleri için bekleyen yol çalışması yeniden başlatıldı. Kış ayında tek şerit üzerinden seyreden yolda zaman zaman aksaklıklar yaşanmaktaydı. İki şerit yolda da asfalt çalışmasının tamamlanmasının ardından gidiş-geliş karşılıklı iki şeritten sağlanmasıyla trafiğin rahatlaması hedefleniyor.

Toza Çözüm Bulunmayacak mı?

Karayolları İnebolu şantiyesine bağlı İkiçay Mevkii'nde ki tesiste sıcak asfalt üretim plentindeki arıza giderilmesine rağmen hala çevreye zarar veriyor.

Makinalar çalışırken Sıcak asfalt plent tesisinin çevresinde bulunan yerleşim yerleri, doğa ve insanlar olumsuz etkilendikleri için gazetemizi arayarak yetkilileri soruna çözüm bulmaları için göreve davet etti.

İkiçay Mevkii'nde ki tesiste sıcak asfalt malzemesi üretmek için 20 yıllık makineler bulunuyor.  Ancak üretim başladığında asfalt plentinden çıkan toz ve koku görüntü kirliliğine yol açtığı gibi alandan geçenleri ve çevrede bulunan yeşil doğayı rahatsız ediyor.

Asfalt plenti, sıcak bitüm ile taşlı çakıllı tozlu kumlu malzemenin mikserde karıştırılarak serime hazır hale getirildiği tesistir.   İnebolu Karayolları şantiyesine bağlı İkiçay Mevkiinde bulunan plent tesisinde daha önce 86 model asfalt plenti bulunuyordu. Ancak yetmediği için kapasitesi daha fazla olan ve 98 model olduğu belirtilen 2. bir plent daha getirildi. İnebolu ya kurulduğu günden bu yana çok az çalıştırılan ve filtresinin de günlük temizlendiği belirtilen sıcak asfalt plentinin yenisine İnebolu nun ne zaman kavuşacağı merak konusu oldu.

İkiçay Mevkisinde yaşayan vatandaşlar, Yeşilöz, Akkonak, Taşoluk Köyleri sakinleri gazetemizi arayarak yoğun koku ve tozdan olumsuz etkilendiklerini ifade ettiler. Özellikle bal arılarının ve doğanın bu toz ve kokudan daha çok etkilendiğini belirten vatandaşlar bu yıl bal üretiminin plent kokusu ve tozu nedeniyle zarar göreceğini söylediler.

Hizmet yapanları takdir eden ancak çevre ve sağlık açısından da çalışmaların usulüne uygun olması gerektiğini savunan vatandaşlar yetkililerden sorunun çözümü için harekete geçmelerini istediler.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6

banner5