85 Günde Ne Yapıldı

Her şeyden önce çevre belediyeler ile İnebolu Belediyesini kıyaslıyayım istedim.

CHP li Cide belediye başkanı AKP den devraldığı 25 Milyon TL borca rağmen 45 kişiyi işe aldı. Sahiline kumsalına el attı. 11-12-13 Temmuzda Rıfat Ilgaz Festivali düzenliyor. Sinemayı faaliyete geçirdi. Atıl durumdaki hamamı ziyaretçiye açtı. Atıl durumdaki Beşiktaş Belediyesi Sosyal Tesislerini faaliyete açtı. Yazlık, Anfi tiyatro salonu yaptı. Arıtma tesisini yeniledi. Otopark yaptı.

CHP li Araç Belediye başkanı AKP den 22 milyonla devraldığı borca rağmen, 5 Nisanda mazbatayı aldı 16 nisanda halk toplantısı ile sorunları dinleyerek yola çıktı ve çalışmalarına start verdi. Yayla turizmini başlattı. Sanayi sitesine adım attı. Şekerciler Pastacılar ve Yayla Kültürü Festivalini 28-29-30 Haziran Tarihlerinde gerçekleştirdi. Türkiye’deki birçok ünlü pastacıyı Araç’da ağırladı ve yarıştırdı. İnebolu’nun unuttuğu yemek yarışmasını Araç Belediyesi orada düzenledi. Buzağı yarışması yaptı. Yayla festivaliyle yayla turizmine adım attı. Daha geçen hafta Kastamonu basınını yaylalarına davet etti.

CHP li Daday belediyesi İstanbul’da birçok CHP li belediye başkanını gezdi ve onlara hediyeler götürdü ve ilçeye davet etti.   

MHP li Çatalzeytin Belediyesi AKP den devraldığı 4.5 milyon borca rağmen 1.5 milyon harcayarak rehabilitasyon merkezi yaptı. Piknik ve mesire alanı yaptı. Park sorununu çözdü.

AKP li Devrekani belediye başkanı MHP den devraldığı 13  milyon borca rağmen sokak çalışması başlattı. Bütün sokaklarını parkeleştirdi. Su sorununa el attı.

AKP li Abana Belediyesinin yeni başkanı millet bahçesi yaptı, bayram öncesi esnafları topladı ve yaz haritasını esnafın masasına koydu. Şimdi de festival hazırlığı devam ediyor.

AKP li Bozkurt belediye Başkanı MHP den devraldığı 13 milyon borca rağmen birçok soruna el attı. Enver Paşa parkını yaptı. Birçok sokakta parke çalışmaları yaptı. Mesire alanı yaptı. Bozkurtspor’a destek oldu. Yeni çöp konteynırı aldı.

Ve yukarıdaki bütün çiçeği bununda AKP li MHP li ve CHP li Belediye başkanlarının tamamı 23 haziran seçimi öncesi en az 20 günlerini İstanbul’da harcadı. Birçoğu kendi partili belediye başkanlarını makamında ziyaret etti.

Gelelim İnebolu’ya

MHP den belediyeyi 5 Milyon borçla devralan AKP li Mustafa Hüner Özay, 160 eleman kocaman bir makine parkı ile yaz bitti hala bir çivi çakmadı, ortada değişen hiçbir şey yok. Denize yok, tarihe yok, , kurumlara yatırım yok, işçi almadık, işe başlanması için herhangi bir ibare de yok.

Üstelik seçim öncesi bakanların, bakan yardımcılarının yetmez daha fazla isteyin demelerine rağmen ortada hiçbir şey yok.

Sayın Mustafa Özay’ı İstanbul ziyaretlerinde hiçbir belediye başkanının yanında da kimse görmedi. Görsem haberini yapardım.

En önemlisi de öve öve anlattığımız 15 mega proje ile ilgili en ufak bir gelişme, işe başlama, temel atma yada girişimini şimdiye kadar ben görmedim.

Varda biz mi görmüyoruz diye düşünüyorum ama, hakkaten yok.

Önceden engellenir diye saklanırdı atılan adımlar ve girişimler. Şimdi açıklamayalım denirdi. Ama artık engelleyecek kimse kalmadı. Tamamen AKP.

Demedi miydi 1.5 yıl önce Sayın Özay, belediyenin gönderine AKP nin bayrağını dikeceğiz ve İnebolu’yu şaha kaldıracağız. Şimdi engelleyenler var. Belediyeyi bize teslim.

Al işte, İnebolu Mustafa Özay’a bu fırsatı verdi.

60 aylık belediye başkanlığı sürecinin 3 buçuk ayı bitti. Kaldı 56 buçuk ay. Sayılı gün çabuk biter.

Çarşı esnafının da benimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum.

-----------------------------------------------------------------

Mazbatayı alalı yaklaşık 3 ay oldu.  16 Nisan 2019

Başkan Mustafa Huner Özay işe bir türlü başlayamamanın gerekçelerini şu nedenlere bağlıyor; mazbatayı geç aldık, İstanbul seçimlerine gittik, yurt dışında hastam vardı, 5 Milyon borç var, gelir gideri karşılamıyor.

Ya Sayın Başkan sen bu borcu bilerek iş başına geldin. İnsanlar borç bilmez, hastalık bilmez, iş ister, hizmet ister, çalışma ister, ekmek ister, yatırım ister. Senin İstanbul seçimlerine gitmen ve yurt dışı hasta ziyaretlerinde zaman harcaman kimseyi ilgilendirmez. Artık zaman İnebolu için çalışmalı.

3 Ayda İnebolu’dan çok daha fazla borcu olan Cide Araç Devrekani Abana Bozkurt Çatalzeytin gibi çevre belediyelerde birçok işler yapıldı. Ama İnebolu’da rutin işler hariç elle tutulur bir şey olmadı, ben göremiyorum.

Her kesin beklediği kaybedecek vakit yok. Belediye Başkanı ve ekibi 1.5 yıllık ilçe başkanlığında hatta 4 ay önceki seçimlerde destan destan ilçenin sorunlarını yazıp, sosyal medyadan savaş açarak, yapılan canlı yayında köpek ve park sorununu, denize atık, harfiyat dökümü, plaj ihtiyacı, barınak ihtiyacı, işsizlik gibi bir çok çöreklenmiş sorunu ele alıp, çözmek için iş başına geldi.

Deniz kenarına soyunma kabini bile konulmadı.

Ama bu sorunlara 3 aydır el atmadığı ortada.

-----------------------------------------------------------------------------

Mustafa Özay’ın Kahvaltısı

Yaz mevsimi yarıyı geçti belediye başkanı sivil toplum kuruluşlarını kahvaltıya çağırdı.

Kahvaltı da ne kahvaltı.

Herkesin kafasında “Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü” düşüncesi ile, bu kahvaltıda neyin nesi demeyip, İlçenin pazarı olan Salı günü birçoğu esnaf olan STK temsilcilerine belediye başkanı kahvaltı veriyorsa galiba müjdeleyeceği bir şeyler vardır, galiba yaz sezonun başında bir şey olmadı acaba ortasında gelişen bir şeyler mi var, 15 mega projede alınan yol bakalım ne durumda  düşüncesi ile gelişmeler beklenirken, yemek sonunda ki konuşmalar sonrası sanki herkes dumura uğramış gibi salonu terk etti.

Sayın Özay, çarşı içindeki dedikodular için “3 aydır hiçbir şey yapılmadı ve bırakıp gidileceği” şeklindeki söylentiler için,3 tane serserinin dedikoduları olduğunu belirterek bunlara tepki olarak, neler ürettiklerinden daha ziyade, 5 milyon 250 bin borçla belediyeyi devraldıklarını söyleyip, 3 ayda tasarruf yaparak 1 milyon borcu ödediklerini belirtti ve önceki belediye çalışmalarına eleştiride bulunarak har vurup harman savurmuyoruz, yüksek maliyetle çöp kamyonu kiralamıyoruz ve meclis üyesi arkadaşlarımızla varımızı yoğumuzu koyarak çalışıyoruz, dedi.

Bunun üzerine CHP İlçe başkanı Hasan Çelebi’nin, “sende önceki belediye başkanı gibi aynı yolu izliyorsun, geriye dönük eleştirilerle yola çıkarak hiçbir yere varamazsın”  uyarısı aslında çok önemliydi.

Sayın Özay diyor ki; Olumsuz şeyleri sosyal medyada paylaşarak ve ilçemizi kötüleyerek bir yere varılmaz. 

Sayın Özay’ın sosyal medyaya takılmasını anlayamadım. Öncelikle bu eleştirileri yapanlar İnebolulu ve olumsuz olanları yani beklenilenlerin yapılmadığı için eleştiriyorlar. Sizden iş istiyorlar.

Diğer taraftan 21 Ekim 2017 de ki ilçe başkanlığına gelmesinden bu yana ve daha 4 ay önce denize fosseptik atıldığını, toprak döküldüğünü, park sorunu olduğu, girilecek plaj olmadığını, sokak aralarında kanalizasyonun koktuğunu destan destan yazıp sosyal medyayı kullanarak canlı olarak yayınlayan ve paylaşan kendisi ile ekibiydi.  

Ancak; Türk Ocağının altında ki Atatürk Büstü denk kayıkları ve Atatürk posterlerinin bulunduğu alanla ilgili kendinize ve ilçe idarecisine bu işin düzeltilmesi ile ilgili kendim resimler atmama rağmen sorun düzeltilmeyince paylaşma gereği duydum.

Sayın Özay istişare yapalım diyor ama bu kadar tepki olmasına rağmen aynı alanda sandalye ve masalar bir türlü kaldırılmadı.

Çocukların mikrop kaptığı ve hastalandığı ile ilgili gazetemize gelen şikayetler sonrası denize akan atıklarla ilgili meclis üyelerine gönderdiğim fotoğraflara rağmen herhangi bir iyileştirme yapılmadı. 

---------------------------------------------------------

İlçe Kaymakamı kahvaltıda niye yoktu herkes merak etti. Çünkü her toplantıya ilçe Kaymakamı Mustafa Özay’ı davet eder.

Kahvaltıda İlçe muhtarlarını tamamı bulunurken sivil toplum kuruluşlarının bazıları neden yoktu anlayamadım. Ticaret Odası, Nakliyeciler Odası, Dostlar derneği kahvaltıda yerini alırken, Esnaf Odası,  İnebolu Kültür ve Sanat Derneği, Balıkçı Kooperatifi, Karadeniz Tur Koop, Ziraat Odası,  neden katılmadı anlayamadım.

Kahvaltıya AKP, CHP, İYİ Parti ilçe başkanları katılırken, MHP nin ki neden yoktu anlayamadım.

Kahvaltıda Ticaret Odası Başkanı Üniversite’nin yeri ile ilgili gündeme getirdiği 2.5 milyonluk borç  ve  tahsil davası ile okula biçilen yıllık 600 bin TL lik ödeme işi ise Şakir İşeri’nin İşletme Fakültesi mezunu olduğu defalarca dile getirilip konu kişiselleştirilerek, sanki algılama sorunu varmış gibi gösterilirken, Üniversitenin yer sorununun çözümü başka baharlara kalacağı belli oldu.

İlçenin beklentisi olan cezaevinden hastanede doktor tomografi sorunlarına, denize akan atıklardan balıkçı barınağı sorununa, plaj mendirek yat limanı yatırımlarına, Cengiz İnşaatın Limanda yaptığı çalışmalara, doğalgazın ilçeye gelmesi gibi bir çok soruna ne değinildi, ne soruldu nede cevap verildi.

Herkese bol güneşli haftalar, yöneticilere tatilden çıkılmadığı için iyi tatiller dilerim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Naci küloglu
Naci küloglu - 9 ay Önce

Az bile yazmışsın ustam herşey seçim kazanila kadar

Salih Çelebioğlu
Salih Çelebioğlu - 8 ay Önce

Kardeşim teşekkür ederim verdiğin bilgiye sen yazmaya sorunları dile getirdiğin incin seni kutluyorum dile getirmeğe devam ediniz saygı ve selamlarimla Selamunaleykum.

banner6

banner5